graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
|
mellowd
Golf 2 gti 16v -87 |
| Lör 12 jan 2008 21:01 |
|
åk in till biltema med ditt batteri och säg att du vill(ska) ha ett nytt.
har du kvitto kvar är det en fördel, då du kan bevisa när batteriet är köpt. Annars får du helt enkelt övertyda dom om att du har garantitid kvar.
Sabbade du några kläder av ångorna så ta me dom också. De ska ersätta.
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Lör 12 jan 2008 21:11 |
|
Ingenting har gått sönder men jag hittade inget kvitto
ska dit imrron o prata lite med dom och sätta tillbaks klisterlappen som satt på bla.. står det inte biltema på nånstans??
förresten, kommer det att funka om jag byter batteri och vad händer om generatorremmen är för hårt åtdragen?
|
|
Quattro_mannen
Moderator
Golf 1 GTI special 2.0 -84 Ort: Finland |
| Lör 12 jan 2008 21:22 |
|
Du har troligen paj laddningsregulator på din generator,den reglerar laddningströmmen till ca. 13.5v till batteriet.
Om den är paj så laddar generatorn för mycket (kan ge uppemot 15-16v)och batteriet kokar,dvs inget fel på batteriet utan på generatorn.
Mvh Nicklas
|
|
tosing
Golf 2 1.6 -87 Ort: Helsingborg |
| Lör 12 jan 2008 21:23 |
|
Kolla över alla anslutningar mellan generator, batteri och chassi efter oxidation. Och mät hur mycket generatorn laddar, har varit med om mer än en bil som överladdat (20V+), ofta då med rejält oxiderade anslutningar.
Och har batteriet "kokat över" så tvätta av runt om, syra är inte riktigt bra för lacken/plåten
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Lör 12 jan 2008 21:31 |
|
Vart sitter laddningsregulatorn då?
jag har bytt kol i den för typ 3 veckor sen och det hette laddingsregulator på kvittot
|
|
Quattro_mannen
Moderator
Golf 1 GTI special 2.0 -84 Ort: Finland |
| Lör 12 jan 2008 21:48 |
|
| Kolen i den typ av generator som sitter på "nyare" bilar kommer komplett med laddningsregulator,så du har nog bytt den isf...(sitter med 2st skruvar i bakgaveln på en Bosch tex.)Kan ju ha varit deffekt den du monterat isf,pröva mäta laddningen.
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Lör 12 jan 2008 21:51 |
|
| Den sitter med 2 st skruvar på höger sida framifrån och laddar 13.6v
|
|
Quattro_mannen
Moderator
Golf 1 GTI special 2.0 -84 Ort: Finland |
| Lör 12 jan 2008 21:57 |
|
| Om den laddar 13.6v så e den helt ok,då har du nog troligen en kortslutning i batteriet...bara byt....
|
|
phules
Donator 25
Ingen VW Ort: Uppsala |
| Lör 12 jan 2008 22:24 |
|
Troligtvis regulatorn. kan också vara tillverkningsfel. biltema brukar vara snälla med såna saker, och du kan säkert få ett nytt. hade en hantverkare här för en månad sen och hans batteri kokade i bilen, ångade och stank! mätte 16v, bytte regulatorn och sen va de fixat!
ingen har kommenterat ångan från batteriet så: elektrolyten avger vätgas, konstant. I ditt fall rejäla mängder. luktar som du beskriver avlopp, minsta gnista tänder skiten.
spränga batterier gör man bara en gång! sen passar man sej noga för de
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
|
mellowd
Golf 2 gti 16v -87 |
| Sön 13 jan 2008 21:45 |
|
Kollat lamporna?
eller funkade helljuseT?
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Mån 14 jan 2008 7:13 |
|
Helljuset funkade
ska kolla lamporna och alla anslutningar och ladda batteriet när jag kommer hem ifrån jobbet idag.
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
|
Bengan.U
VW Karmann Giha Ort: Trollhättan |
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Tis 15 jan 2008 11:42 |
|
Kyssmangylmanupulatorn.. ehh vaddåförnåthettedet?
jag ska felsöka men jag har inget garage hemma så det är mörkt och kallt
kan det vara nåt med strömställaren eller va det nu är, den där som man slår på lyset med?
|
|
golfabjorn
Golf 3 1.8i GT Special -93 Ort: Lund |
| Tis 15 jan 2008 17:36 |
|
| graul skrev: | | Kyssmangylmanupulatorn.. ehh vaddåförnåthettedet? |
Det där ordet tolkar jag lätt som en passning till att man inte ska gissa sig igenom felsökningen, utan göra det ordentligt, som så många gånger påpekats förut. Dock förstår jag problematiken i att felsöka korrekt när man, precis som jag, inte har sån enorm koll på motorfordon.
Vad avser "kokande batteri" så har jag i min lekmannamässighet för mig att batteriet är kortslutet (alt. någon cell trasig) när det beter sig så. Rätta mig gärna om jag har fel, jag är knappast någon expert på batterier.
Min golf knasade lite när nuvarande batteri var alltför trött. Lamporna segade, torkararmarna rörde sig som i sirap, osv. Jag laddade batteriet fullt och sedan dess är allting "Happy happy, joy joy!". Jag förstår dock inte varför för jag trodde bilen fick all sån ström av en väl fungerande generator (förutsatt att man får igång bilen m.h.a. batteriet).
Har du några upplysande svar på detta Bengan? Ja, eller någon annan kanske? I teorin är det ingen skillnad mellan teori och praktik, men i praktiken är det det.
|
|
phules
Donator 25
Ingen VW Ort: Uppsala |
|
golfabjorn
Golf 3 1.8i GT Special -93 Ort: Lund |
|
Bengan.U
VW Karmann Giha Ort: Trollhättan |
|
phules
Donator 25
Ingen VW Ort: Uppsala |
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
|
phules
Donator 25
Ingen VW Ort: Uppsala |
| Ons 16 jan 2008 17:21 |
|
Lock? du har altså ett batteri med silicat, npgon kiselförening tillsatt i elektrolyten. har du ingen möjlighet att kontrolera syravikten och batteriet inte tar laddning så leta reda på kvittot
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Ons 16 jan 2008 20:42 |
|
Ett litet steg frammåt då.. lamporna hade bara pajat och jag vet varför också. när man har startat bilen med kablar och låtit den stå på tomgång en stund så laddar den ifrån 13.8 till 14.4 volt fast då har jag ingenting igång förutom själva bilen och parkeringsljusen. sätter jag igång helljuset så laddar den bara 14.1-14.2 volt.
jag laddade batteriet hela natten och hela dagen idag och på laddaren står det att batteriet är fullt men när man vrider på nyckeln slocknar bara lamporna och startmotorn klickar inte ens. imorron ska den in på verkstad för byte av motorfäste så jag ska byta till ett gammal men fungerande batteri för att se om den reagerar annorlunda då.. over and out
|
|
Quattro_mannen
Moderator
Golf 1 GTI special 2.0 -84 Ort: Finland |
| Ons 16 jan 2008 21:47 |
|
| Byt laddningsregulatorn!! den laddar för mycket...14.4v på tomgång äter både lampor och batteri,kan ge hur mycket som helst då du ligger på 5000rpm.Bara byt!
|
|
phules
Donator 25
Ingen VW Ort: Uppsala |
| Ons 16 jan 2008 22:29 |
|
Rättelse:
en gammal regulator tar inte hänsyn till temperatur eller förbrukning och ska i nyskick ge 14-14,4v, med motor igång och normal förbrukning såsom lampor, tändsytem och laddning. Detta under optimala förhållanden, torrt och varmt.
Spänningsbehovet ändras med temperaturen, ≈14,4v vid 20˚c,
därefter ökar behovet med 0.25v för var 10e grad temperaturen sjunker och tvärtom när den ökar. för att ge en optimal laddning. altså ≈14,9 vid ±0˚c.
Med radio, elstolar, fläkt, torkare osv igång bör spänningen sjunka med max 0.4v
Nya bilar är numer utrustade med "smarta" regulatorer som anpassar sej till förbrukning och temperatur. vi som kör "riktiga" bilar får vara glada om vi får 13.8-14.4v konstant.
Ett batteri är relativt flexibelt och kan ta emot uppåt 16v innan det tar skada. eftersom det ständigt går åt ström är risken liten att bilen skadar batteriet.
Tvärtom är det vanligast att med mkt extraljus, stereo osv batteriet sakt men säkert laddas ur,även vid långkörningar.
Mina 310w helljus drar t.ex 25a +cd på full effekt ca 15a gör 40a konstant.
det är 60% av vad en vanlig 60a generator ger i bra skick.
allt detta en kall vintermorgon +fläkt och elstol resulterar i underskott.
för den som vill ha koll så rekomenderar jag en ampheremeter, kostar som billigast 70 spänn på biltema, kräver endel färdigheter att instalera med indikerar fint om man ligger + eller - på strömfronten
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Tor 17 jan 2008 7:25 |
|
Pappa ringde precis och sa att när han skulle få igång den för att köra över till verkstaden så funkar inte koden till kodlåset
ska byta betteri samt laddningsregulator i dag eller imorron..
|
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
|
Loxarn
Golf 5 1.6 FSI -05 Ort: Sollefteå |
|
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm |
| Fre 18 jan 2008 13:33 |
|
| Ja det är den.
|
|