Hejsan! håller på med grannens passat som inte riktigt gick igenom bes.. ena framlampan lyser svagt (vänster)..
Sen var det så att när man sätter igång helljuset så slocknade den nästan helt medans den högra blev starkare??.
fick direkt tanken att det var jordfel, så provade ta jord från minus på batteri dirr till lampan o visst blev det bättre.. MEN sen slocknade vänster baklampa så fort jag satte jord till framlampan?!?!
och i läget vi står nu är det följande.. när man ska sätta igång helljus så funkar det bara på en sida åt gången! alltså helljus av så lyser det iaf på vänster..sätter du på det så slocknar det på vänster men lyser på höger!? wtf?
mätte strömstyrkan på den svaga baklampan och fick den bara till 6 v.. provade att koppla 12v från batteri till den och wii det gick! nu lös båda starkt.tills vi satte igån helljuset för då slocknade båda baklamporna.. och just nu funkar ingen av baklamporna.
snälla om någon har en fundering så skriv!
tacksam för alla svar:)
Felsökte lite mer idag och fick rätt på några problem.. det vi har kvar nu är:
Helljuset är konstigt.. när det är av inne i bilen så lyser det på vänster sida iaf? och sätter man igång det inne i bilen så slocknar det på vänster men lyser på höger?
Sen är det så att varje gång man ger framlampan jord så smäller man säkringen till vänster baklampa?..funderat länge på den men kommer inte på några idéer alls