Har börjat kolla lite på vw då jag vill ha en lite billigare bil än den jag har nu.
Modellerna som jag funderar på är antingen Golf 3 eller Passat 35i. Oavsett så är det en variant de gäller då jag är i behov av kombi.
Jag är ute efter en bensinsnål men driftsäker bil och har kommit fram till att dessa bilarna verkar passa mina krav. Är dessutom sugen på att Tyskstuka den.
Har kollat runt lite och efter lite sökande har jag kommit fram till att VR6an går bort helt då den varken verkar va bensinsnål eller driftsäker. Däremot 1,8 och 2,0 verkar vara i min smak. Det är ingen snabb bil jag är ute efter men samtidigt ska den orka att dra släp/husvagn så jag tror att 1,8 kan vara en aning klen. Med andra ord så är troligt vis 2,0 motorn för mig,
Vilken soppaförbrukning kan jag vänta mig?
Sen vill jag självklart veta om de finns några särskilda fel jag bör hålla utkik efter?
Alla former av rekommendationer eller tips är välkommna!
Mvh
Micke
polomannen Moderator Donator 25 Golf 3 VR6 ZR POLO RTS Ort: Stockholm
Sön 08 jul 2012 8:54
Golf 3 1.8 är det bästa jag kan rekomendera dej.
Se upp bara för rost på karossen.
Visst 2.0 kan vara också bra men dom kan ha mycket dolda fel på motorn som kan komma fram när du har köpt bilen.