Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Mån 09 okt 2023 14:10 |
|
Har senaste 7-10 dagarna fått en märklig doft från ventilationen. Det luktar stall/läder helt enkelt. Inte alls surt eller så. Tror det försvinner efter en stund men kan vara att man blir van bara. Bilen var på service hos VW för ca 6v sedan och då byttes bland annat kupéfilter. Kör alltid med AC på och kör sällan under 45km per körning. Fullservad hos VW. 9000 mil. 2019 modell.
Är detta rimligt och AC behöver en rengöring? Tänkte prova med AC rengöring skum men då jag aldrig behövt göra det tidigare i livet med någon bil undrar jag om det är "normalt" att det plötsligt kan bli så även om man kör med AC på året runt och aldrig korta sträckor. Det är heller inte den unkna, sura lukten som kan komma av någon gammal bil med sunkig AC så därför lite förbryllad.
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Mån 09 okt 2023 15:39 |
|
En AC kyler luften. Fungerar som ett kylskåp. Om det luktar i din bil får du undersöka innehållet i ditt "kylskåp", dvs din bil, inte kylmekanismen (din AC) som uppenbarligen gör sitt jobb och kyler luften.
|
|
candyweiss
Donator 100
Tiguan II 2.0 tsi Ort: Svedala |
Mån 09 okt 2023 19:04 |
|
Schiznit skrev: | Har senaste 7-10 dagarna fått en märklig doft från ventilationen. Det luktar stall/läder helt enkelt. Inte alls surt eller så. Tror det försvinner efter en stund men kan vara att man blir van bara. Bilen var på service hos VW för ca 6v sedan och då byttes bland annat kupéfilter. Kör alltid med AC på och kör sällan under 45km per körning. Fullservad hos VW. 9000 mil. 2019 modell.
Är detta rimligt och AC behöver en rengöring? Tänkte prova med AC rengöring skum men då jag aldrig behövt göra det tidigare i livet med någon bil undrar jag om det är "normalt" att det plötsligt kan bli så även om man kör med AC på året runt och aldrig korta sträckor. Det är heller inte den unkna, sura lukten som kan komma av någon gammal bil med sunkig AC så därför lite förbryllad. |
Testa med en rengöring för din AC https://www.biltema.se/bilvard/bilunderhall/underhallsprodukter/ac-ren goring-150-ml-2000050307
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Mån 09 okt 2023 21:42 |
|
Stötfångaren skrev: | En AC kyler luften. Fungerar som ett kylskåp. Om det luktar i din bil får du undersöka innehållet i ditt "kylskåp", dvs din bil, inte kylmekanismen (din AC) som uppenbarligen gör sitt jobb och kyler luften. |
Det luktar från ventilationen och ingen annanstans. Om det inte luktar nånting sen slår du på ventilationen och det luktar från den så tänker du att det förmodligen är något i baksätet?
Senast ändrad Mån 09 okt 2023 23:04, ändrad totalt 2 gånger
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Mån 09 okt 2023 21:43 |
|
Jag skrev att jag tänkte testa det men ville höra om det är andra som har liknande erfarenhet av golf 7.
|
|
candyweiss
Donator 100
Tiguan II 2.0 tsi Ort: Svedala |
Mån 09 okt 2023 23:47 |
|
Schiznit skrev: | Jag skrev att jag tänkte testa det men ville höra om det är andra som har liknande erfarenhet av golf 7. |
Jag har haft AC i mina bilar senaste 30 åren och jag har aldrig varit med om det i någon bil.
Jag känner ingen heller som varit med om det. Bara läst om det på forum, men iofs aldrig någon Golf VII.
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 9:52 |
|
candyweiss skrev: | Jag har haft AC i mina bilar senaste 30 åren och jag har aldrig varit med om det i någon bil.
Jag känner ingen heller som varit med om det. Bara läst om det på forum, men iofs aldrig någon Golf VII. |
Samma här. Aldrig varit med om liknande men läst på forum att vissa haft problem. Jag har dock aldrig haft en golf 7 innan så ska testa skummet så får vi se.
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 15:26 |
|
Ni använder orden "Rengöring av AC" som om det skulle vara kylsystemet som ska rengöras.
Det ni egentligen syftar på är rengöring av ventilationskanalerna i bilen vilket Biltema påstår sig fixa med länken ovan.
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 15:54 |
|
Stötfångaren skrev: | Ni använder orden "Rengöring av AC" som om det skulle vara kylsystemet som ska rengöras.
Det ni egentligen syftar på är rengöring av ventilationskanalerna i bilen vilket Biltema påstår sig fixa med länken ovan. |
Ja det verkar ju vara kondens vid kylelementet med bakterier eller liknande som orsakar såna här problem för vissa. Så inte kanalerna som är problemet.
Den biltema produkten verkar ju vara en aerosol. Alltså deodoriserande. Jag köpte en skumbaserad som har bättre effekt och rekommenderas av folk här och på andra forum för att rengöra AC systemet.
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 16:34 |
|
[quote=Den biltema produkten verkar ju vara en aerosol. Alltså deodoriserande. Jag köpte en skumbaserad som har bättre effekt och rekommenderas av folk här och på andra forum för att rengöra AC systemet.[/quote]
Fortfarande fel. AC-systemet är det som ger avkylningen. Sedan är det fläktar och kanaler som transporterar den kylan ut i kupén. Det är kanalerna som ska rengöras, inte kylanläggningen.
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 16:41 |
|
Stötfångaren skrev: |
Fortfarande fel. AC-systemet är det som ger avkylningen. Sedan är det fläktar och kanaler som transporterar den kylan ut i kupén. Det är kanalerna som ska rengöras, inte kylanläggningen. |
Fast du har ju ingen koll på det tekniska utan ska bara vara besserwisser. Det sitter något som kallas förångaren där luften kyls ned. Detta är en del av AC systemet och varken en kanal eller fläkt. Det är där problemen oftast uppstår med ansamling av kondensvatten med dåligt lukt som följd. Men tack för dina meningslösa inputs i tråden. Det är mycket givande.
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Tis 10 okt 2023 16:59 |
|
Kondensvatten skapas när varm luft som innehåller vatten kyls ner. Då klarar inte luften att hålla vattnet kvar. Resultatet är att vattnet fäster på den kalla ytan. I ditt fall är det alltså "smittad" luft som kommer in i systemet och stannar som belägg på kylelementet. Hur blev den luften "smittad"? Tänk ett varv till!
|
|
jdaniels
Golf 7 GT Ort: Motala |
Lör 14 okt 2023 11:29 |
|
Jag har oxå känt det lite då o då men det försvinner efter bara nån minut så jag har inte brytt mig.
|
|
maxmsm
Golf 4 2,0 BI FUEL -03 Ort: Helsingborg |
Lör 14 okt 2023 12:48 |
|
Schiznit skrev: | Ja det verkar ju vara kondens vid kylelementet med bakterier eller liknande som orsakar såna här problem för vissa. Så inte kanalerna som är problemet.
Den biltema produkten verkar ju vara en aerosol. Alltså deodoriserande. Jag köpte en skumbaserad som har bättre effekt och rekommenderas av folk här och på andra forum för att rengöra AC systemet. |
Vad är det för spray du har köpt och vart finns den?
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
|
mojoman
Golf 7 2,0TDI 4 motion Ort: Sigtuna |
Sön 15 okt 2023 8:13 |
|
Kör en rengörning av AC:n finns skumm att köpa på mekonomen som man sprutar in i ventilations rören, men innan det kontrollera att det inte finns ett stopp i dräneringsröret till AC:n. Det lilla röret som droppar vatten på sommaren när det är riktigt varmt och fuktigt på sommaren.
Förmodligen ligger det vatten kvar i systemet som blivit en bakterie pool VW Golf MK7 2.0TDI 4 Motion 2018
|
|
maxmsm
Golf 4 2,0 BI FUEL -03 Ort: Helsingborg |
Sön 15 okt 2023 8:46 |
|
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Sön 15 okt 2023 9:28 |
|
mojoman skrev: | Kör en rengörning av AC:n finns skumm att köpa på mekonomen som man sprutar in i ventilations rören, men innan det kontrollera att det inte finns ett stopp i dräneringsröret till AC:n. Det lilla röret som droppar vatten på sommaren när det är riktigt varmt och fuktigt på sommaren.
Förmodligen ligger det vatten kvar i systemet som blivit en bakterie pool |
Precis. Vet att den droppade i somras, det sker ju mest när det är varmt ute då det blir mycket kondens. Men var hittar man dräneringen om man vill ta en titt?
|
|
mojoman
Golf 7 2,0TDI 4 motion Ort: Sigtuna |
Sön 15 okt 2023 10:25 |
|
Follow the waterdropps
In under bilen och kika vart vattnet kommer ifrån, sen peta lite med ståltråd och rengöra/ta bort eventuella stoppet. Sen bara in med rengörningsskummmet i systemet så borde saken va klar. Gjorde min i somras och inte haft några problem sen dess VW Golf MK7 2.0TDI 4 Motion 2018
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Sön 15 okt 2023 11:23 |
|
mojoman skrev: | Follow the waterdropps
In under bilen och kika vart vattnet kommer ifrån, sen peta lite med ståltråd och rengöra/ta bort eventuella stoppet. Sen bara in med rengörningsskummmet i systemet så borde saken va klar. Gjorde min i somras och inte haft några problem sen dess |
Jo men nu droppar det ju inte direkt när det är 6c ute. Men ska köra skummet och det ska ju rinna ut när det ”smälter” så om det inte gör det får jag ge mig på detta. Annars funkar det ju som det ska.
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Sön 15 okt 2023 12:32 |
|
Schiznit skrev: | Ja det verkar ju vara kondens vid kylelementet med bakterier eller liknande som orsakar såna här problem för vissa. Så inte kanalerna som är problemet. |
Hur kom dessa bakterier fram till kylelementet? Du kan ha en död råtta eller fågel vid inloppet till ventilationen innan kylelementet. Har du kollat att kanalerna är rena från döda djur och annat som inte ska vara där? Att då köra med "rengöring" utan att kolla kanalerna blir då väldigt meningslöst och troligen upphov till en ny tråd här "Biltemas rengöring fungerar inte" ...
|
|
mojoman
Golf 7 2,0TDI 4 motion Ort: Sigtuna |
Sön 15 okt 2023 17:13 |
|
Stötfångaren skrev: | Hur kom dessa bakterier fram till kylelementet? Du kan ha en död råtta eller fågel vid inloppet till ventilationen innan kylelementet. Har du kollat att kanalerna är rena från döda djur och annat som inte ska vara där? Att då köra med "rengöring" utan att kolla kanalerna blir då väldigt meningslöst och troligen upphov till en ny tråd här "Biltemas rengöring fungerar inte" ... |
Ställ ett glas på bordet i sommarvärmen och vänta, fyll på vid behov, behövs inga störredjur för att bakterierna ska frodas. kan räcka med en bananfluga VW Golf MK7 2.0TDI 4 Motion 2018
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Sön 15 okt 2023 18:13 |
|
mojoman skrev: | Ställ ett glas på bordet i sommarvärmen och vänta, fyll på vid behov, behövs inga störredjur för att bakterierna ska frodas. kan räcka med en bananfluga |
"Störredjuren" hör inte hemma i ventilationen. Ingen som ställde dem där!
|
|
mojoman
Golf 7 2,0TDI 4 motion Ort: Sigtuna |
Sön 15 okt 2023 21:38 |
|
Ja iof kan vara bra och kolla så att man inte kört på ett rådjur som ligger under huven, när man ändå är igång VW Golf MK7 2.0TDI 4 Motion 2018
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Tis 17 okt 2023 15:05 |
|
mojoman skrev: | Ja iof kan vara bra och kolla så att man inte kört på ett rådjur som ligger under huven, när man ändå är igång |
Har du kollat? Inloppet alltså. Möss, småfåglar, allt organiskt?
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Tis 17 okt 2023 15:11 |
|
Stötfångaren skrev: | Har du kollat? Inloppet alltså. Möss, småfåglar, allt organiskt? |
Hittade faktiskt en tupp i inloppet när jag kollade. Stort tack för tipset!
|
|
Stötfångaren
Golf 7 ID3, S3 Ort: Stockholm |
Ons 18 okt 2023 14:46 |
|
Schiznit skrev: | Hittade faktiskt en tupp i inloppet när jag kollade. Stort tack för tipset! |
Ja, du är inte lite galen ...
|
|
olle54
Golf 7 Sportkombi 1.4 TSI Ort: Karlshamn |
Tor 19 okt 2023 15:50 |
|
😁 Har en Golf Sportkombi 1.4 TSI Multifuel 2017 (tillverkad 08/2016)
|
|
Schiznit
Golf 7 1.5 DSG7 -19 Ort: Stockholm |
Mån 23 okt 2023 7:58 |
|
Jag bytte kupéfilter som var lite frön o skit i (bytt på service i augusti) men inget speciellt där och filtret luktar ingenting. Motip skumrengöring körde jag i systemet enligt guide här via slangen under handskfacket. Lät den stå en timme och det droppade ut från dräneringen och nu är lukten borta verkar det som.
|
|
candyweiss
Donator 100
Tiguan II 2.0 tsi Ort: Svedala |
Mån 23 okt 2023 10:12 |
|
Skönt att det löste sig med skummet
Bra att veta om man skulle råka ut för samma sak.
|
|