Hur får man loss framstötfångarn på golf 2? Tack på förhand
GTI ska de va annars fårde va!
Smurfen Moderator Donator 50 Ingen VW Ort: Utomlands
Lör 20 dec 2008 14:50
Sitter två bultar från undersidan.
Men kolla så inte den tredje som skall sitta ungefär mellan dem har trillat bort. Ganska vanligt. Då trillar nämligen främre balken ner av motor och resterande delars tyngd. Bara sätta en domkraft mellan och hålla uppe vid borttagning.
Är väl bara två fästställen med två bult på varje sida?Har aldrig sett något tredje fäste i mitten,däremot funkar det bra med domkraften under balken.Jag tycker oxå att det underlättar om man demonterar den s.k sandplåten men ska gå ändå genom att ta bort plastlocken som sitter i sandplåtens nederkant.
Det sitter alltid 3 st bultar per sida just pga det "Smurfen" skrev så att inte motor mm. ska ramla ner. Skruven i mitten e alltid mindre än dom som håller stötisen så du kan ej ta fel.
Skumt för jag har aldrig behövt lossa mer än två skruvar per sida,har bara 4 hål i konsolerna som håller kofångaren.Men skit i samma,bara börja skruva så ser du hur man ska göra.