Hej.. Har en kompis som har en Gti 8v som drar åt höger när man släpper ratten.. vad kan det bero på? räcker det att göra en framvagnsinställning eller kan de va andra saker?
Vad säger besiktningen om det?
Sen blir hans motor också väldigt varm när man kör motorväg.. oljetempen kan gå upp till 106-108 grader ibland. Är det något att oroa sig för? vattentempen kan gå upp till strax över 90 grader men inte mer som tur är.
Sen undrar jag också vad det är för motorkod på hans Gti.. Är som sagt 2 liters 8v.
Att den drar åt något håll kan bero på en del saker. Lika mängd luft i däcken på båda sidor? Sen kan det ha med framvagnsinställning o göra också. Bromsen kan ligga på lite på höger sida så den drar åt det hållet då hjulet rullar med mer motstånd där.
Några tips i alla fall
Jez Donator 50 VW Corrado VR6 -95 Ort: Kristianstad
Tis 06 okt 2009 19:40
Ta och kör en runda och känn efter ifall högerskivan är mycket varmare än på vänster, annars om däcken med är bra är det oftast en hjulinställning som gäller.
Säkert den största anledningen i detta fallet. Blir ganska lätt att bilen "spårar" när man har bredare däck. Testa med ett par andra däck som har samma dimensioner och se om det blir skillnad!