Forum - Golf 3 (92-99) - Golf 3 svårstartad vid fuktig väderlek

trebor123
Golf 3 1.8 GL -95 Ort: Norrköping
Sön 27 nov 2011 9:49 Svara med citat
Har en Golf 3 1.8 som snart kommer ge mig hjärnblödning. Den är svårstartad när det regnat ute. Brukar hoppa igång efter en lång stunds nötande med startmotorn. Jag har bytt följande: fördelare, fördelarlock, rotor, tändkablar samt tändstift. Tändspolen verkar ok, ger gnista. Tacksam för ideér på var felet annars kan sitta! Mina har tagit slut..
tobbe80
Golf 2 1,8 GL -92 Ort: Lindesberg
Sön 27 nov 2011 9:52 Svara med citat
Tändspole är rätt vanligt fel, bruka skicka gnista men för svag, bruka bli sprickor som fukt letar sig in i. Skulle testa ny spole. Haft både egna bilar och kundbilar med detta fel

.....privat liv.....
Tommty
Golf 3 1.8cl Variant -96 Ort: Mölndal
Tis 29 nov 2011 20:16 Svara med citat
Har också samma problem, fick svar att byta tändspole. Hittade en på skroten från en krockad golf. Byte och bilen startade men nu efter nattens regn så startar den inte.
darkien
Ingen VW Ort: Stockholm
Ons 30 nov 2011 0:07 Svara med citat
När de har vart fuktigt lyft av fördelarlocket o kolla om de e fukt i de vart med om att nya lock vart dålig kvalla så de letar sig in fukt iaf

Galen Hobbymeckare med dyslexi Wink
dannejanne
Golf 3 1.6 -97 Ort: Örebro
Fre 02 dec 2011 14:55 Svara med citat
Hade samma problem för ett tag sedan. Det var tändspolen som började bli dålig. Byt den också.
Tommty
Golf 3 1.8cl Variant -96 Ort: Mölndal
Fre 02 dec 2011 19:01 Svara med citat
Köpte du delar från skroten eller nya?

speciellt fördelarlock och rotor så behöver båda bytas tillsammans annars kan det fortfarande spöka. Och skroten är inget alternativ.

När du har nötat med startmotorn en stund, kommer det gasknallar då? om inte så är det bensin problem (soppapumpen)
trebor123
Golf 3 1.8 GL -95 Ort: Norrköping
Sön 18 dec 2011 12:11 Svara med citat
Tack för svaren.

Ja det är väl tändspolen som står på tur att bytas.

Jag köpte nya delar. Fördelaren från skroten dock. Fördelare och lock bytte jag samtidigt.

Det låter som att motorn baktänder när jag vrider av tändningen. Känns inte som att soppapumpen skulle vara problemet. Bilen är tänder absolut ingenting vid startförsöken. Tycker den borde bluddra till lite åtminstone..

Jag ska tillägga att bilen går något bättre efter fördelarbytet. (när den väl hoppar igång, vilket den brukar göra efter en lång stunds nötande). Innan var den något "bluddrig" vid gaspådrag och ibland även på tomgång.

Jag har en fundering på om det det inte kan vara jordningsproblem.

Men det känns som att jag inte kommer lösa detta problem så det blir nog till att koppla in Söderbergs på fallet.
Tommty
Golf 3 1.8cl Variant -96 Ort: Mölndal
Sön 18 dec 2011 17:11 Svara med citat
är det sprickor på tändspolen? är tändspolen orginal? hur långt har bilen gått?
trebor123
Golf 3 1.8 GL -95 Ort: Norrköping
Sön 18 dec 2011 19:17 Svara med citat
Inga sprickor på tändspolen och den är original. Den ser ut att vara i bra skick. Bilen har gått 11000 mil.
dannejanne
Golf 3 1.6 -97 Ort: Örebro
Ons 21 dec 2011 11:32 Svara med citat
När min tändspole var dålig och bilen vägrade starta vid fuktigt väder så tyckte jag också mig höra en svag tendens till baktändning varje gång jag drog tillbaka nyckeln. Såg inga kosmetiska fel på min heller. Bara byta för att utesluta den kostar inte så mycket på biltema. Hjälper inte det får du väl ta till tyngre artilleri.
trebor123
Golf 3 1.8 GL -95 Ort: Norrköping
Ons 21 dec 2011 19:50 Svara med citat
Ja, helt rätt! Tändspolen var orsaken. Den är nu bytt och problemet verkar löst. Tack för inläggen.
Tette
Golf 5 1,6 Trendline -06 Ort: Norrköping
Lör 24 dec 2011 20:14 Svara med citat
Samma problem vid fuktig väderlek.Spricka i tändspolen och en ny sådan så var problemet borta
Sweeper
Golf 2 GTI 16V 1.8T -89 Ort: Kävlinge
Mån 26 dec 2011 11:57 Svara med citat
Tändkablar brukar också vara problemet!

A quality ABF conversion would eat a VR6 alive in any situation other than a drag strip.