Lånar tråden lite då min fråga kan leda till Haldex problem eventuellt.
Jag undrar hur viktigt det är att däcken är mer eller mindre exakt lika slitna?
Samma dimension är jag med på helt klart!
Det är nämligen så att jag fått punktering, igen. Och även denna gången har däcket spruckit på sidan och måste ersättas mot nytt, (fabrikationsfel?)
Om jag inte får en ny uppsättning kommer jag ha 2 nya däck och 2 med 2mm mer slitage.
Är det problem?
Ringde VW i Uddevalla och killen jag pratade med "trodde inte" att det skulle vara några problem med Haldexen, utan menade på mer att det var den gamla Syncron som inte gillade detta.
Stämmer detta?
Vill ha många bra svar innan jag kör i onödan och får mer problem.
Bilen har nu stått still sen i julas då jag fick punkteringen.
Fått detta bekräftat via vwvortex också, toleranserna kan vara 4% eller 1"=2,5cm. Dvs, så länge jag har samma storlek på fälg runt om är det ingen större fara.
Var en hel del som kört med totalt blanka däck bak och helt nya fram och tvärt om utan problem, så det låter ju lovande för mig som slipper köpa 4st nya däck.
Hoppas jag får ett nytt och att reklamationen om fabrikationsfel går igenom, alternativt "goodwill".