Forum - Golf 2 (83-91) - Weber 32/36 DGV till Vw 8v 2-litersblock, fungerar det okej?

MiWi
Ingen VW Ort: Stockholm
Ons 25 jan 2012 2:30 Svara med citat
Hejsan!

Egentligen ska min motor baseras på ett 1600-block, har dock blivit erbjuden ett fint 2-litersblock så nu väger jag möjligheterna mot varandra.

Blocket är ett VW 2E-block med oljekylda kolvar, smidda kolvar samt smidda stakar, 82,5mm borr samt 92,8mm slag.

Toppen är från en Mk2 G60, 33mm avgasventiler samt 40mm insugsventiler. Komp kring 10,5.

(Kan även bli en äldre 8v-topp med mekaniska ventiltryckare, dock identisk i spec men med portningsjobb utfört)

276-graderskam slipad av Forsbergs motor, Misabinsug samt 4-1 extraktor.



Till detta undrar jag om jag kan använda min Weber 32/36 DGV utan komplikationer? Jag är medveten om att det inte är optimalt men undrar om det är fungerande. Bilen kommer köras vardagligt sommartid. Eller är den förgasaren på tok för liten för specifikationen jag har?
MiWi
Ingen VW Ort: Stockholm
Ons 25 jan 2012 17:33 Svara med citat
Ingen som har input kring det hela?
kim_gulle
Golf 1 GTI -81 Ort: Östersund
Ons 25 jan 2012 17:40 Svara med citat
Njae det ska väl gå, det tror jag. Kammen verkar ju inte allt för vass så med lite justering och kanske ny bestyckning beroende på vad den redan är bestyckad med så lär det nog lira. Smile

It's not about how fast you drive. It's about how you drive fast...