Tjena, har skaffat en dubbelljus grill till min flickväns mk2 -90 som har enkelljus grill, har härvan som går från extraljusen till huvudljusens lampkontakter osv, är det bara att plugga in? Behövs nåt mer? säkringar/relän? Eller måste man dra rubbet nytt?
Hej, det gick inte, härvan i min bil går i ett till huvuljusen, ingen kontak på vägen som det finns på härvan till dubbelljus grillen. Får skarva in mig på helljus tampen. Är det bara att tuta och köra sen? Håller säkringen?
Varför belasta orginalrelä mera när det är så enkelt att koppla in ett extra relä och lyse i golf 2 är inte så bra vill du belasta det meraa då ???
Ps: jag skulle koppla i ett extra relä till gti grillen och även koppla in ett kit från biltema till orginal strålkastare så man kan få lite bättre lyse
Orginal härvan är bara att sätta dit om du inte använder för stora lampor i extra ljusen.
OM du har ett större behov av lampor mont relä
(+knapp i kupen) för av o på stägning av extra ljusen mvh Mr pink
Hej. Ja tack bilder vore bra! Ska nämligen till skroten imorn där jag tog grillen så saknas nåt kan jag ta det då.
Det går inte att koppla in i bilens härva, på dubbelljus grillen går det kablar från extraljusens lampkontakt till huvudljusens lampkontakt, sen från den ca 3 dm sladd sen kommer en kontakt, i min bil finns inte denna kontakten utan härvan går det direkt till huvudljusens lampkontakt, finns ingen skarv på vägen.