Då har man skaffat ännu en bil och nu blev det första kombin.Detta beror till viss del på två små hundar som gärna vill följa med ibland.
En annan detalj som var avgörande var att bilen i fråga var utrustad med drag.
Bilen då är en Passat highline 99 33k mil på mätaren och med en 2,8l v6:a under huven och drivning på alla fyra
Den köptes för en billig peng då den är i behov av en del kärlek. Det första som gjordes var att besiktiga den och det gick väl inte helt smärtfritt.
En del är redan åtgärdat,tex att hitta nyckeln till draget och byta p-ljuslampa. Var även och handlade lite igår så nu är även strålkastaren bytt med resultatet att jag nog vill byta den andra också, ser lite knasigt ut annars.
Vad skall då göras mer?
Byte av länkarmar sker i morgon och airbaglampan skall väl lösas på något sätt den med.
När detta är ordnat och den är besiktigad och godkännd kan man ta tag i resten.
* Byta vindruta
* Laga ac:n
* Laga lite rost på bla bagagelucka
* Skaffa andra fälgar till sommaren
* Stötdämpare och fjädrar
* Byta koppling
* Byta drivknut
* Byta tank
Det är en det av det som jag tänkt försöka göra men det lär väl tillkomma en del är jag rädd för.
Viagra finns nu i ögondroppar...man får inte stånd men man ser jävligt hård ut!
Modererad av Anders - Ämne flyttat från Din Volkswagen till Volkswagen Passat
Hur känns bilen med tanke på antalet mil? Känns det att den har gått så långt eller är det inget du märker av särskilt mycket? Förresten så ser bilen riktigt bra ut må jag säga
Kul projekt! Inte så otippat med spindellederna kanske.
Känner mig lite som hemma när jag ser bilderna. Farsan hade ju en V6'a, mörkblå. Dock en 03'a. Jädra bra bilar.
Själv hade jag en 3c, en 2007'a med V6 (3.2) och 4Motion.
Kul med lite intresse
Kan inte säga att det märks jätte tydligt med milen men sen är ju framvagnen något som får bytas lite då och då. Då syns milen och åldern mer på karossen som ser bättre ut på bild än i verkligheten.
Viagra finns nu i ögondroppar...man får inte stånd men man ser jävligt hård ut!
Låter vara osagt hur det är men jag upplevde under de år jag sålde reservdelar att det inte spelade så stor roll vilken årsmodell det var. Multilänkframvagnen var problematisk. Däremot så uppdatera VAG den hela tiden och den blev bättre med åren.
Viagra finns nu i ögondroppar...man får inte stånd men man ser jävligt hård ut!
Skulle ju som sagt ge mig i kast med att byta länkarmar igår, ganska snart insåg jag att jag var lite kort på verktyg ett steg bakåt.
Så idag efter avslutad arbetsdag blev det en tur till Biltema för att skaffa mer verktyg ett litet steg framåt.
När detta var avklarat blev det en tur förbi en vän som hjälpte mig att kolla felkoder. Vi kunde snabbt konstatera att det var airbagen på passagerarsidan som var boven och vad det verkar är det ett jordfel. Ännu ett steg framåt
Viagra finns nu i ögondroppar...man får inte stånd men man ser jävligt hård ut!