Forum - Golf 3 (92-99) - Golf 3 startar ej trots gnista!

jimmysvensson
Golf 3 1,8 Ort: Mönsterås
Ons 28 nov 2012 20:02 Svara med citat
Hej har en golf 3 -94 med ABS motorn 1,8 som inte vill starta! har kollat och jag har gnista på alla stiften när jag maler på startmotorn, har kollat kammremmen den står rätt, har kollat om det kommer bensin när jag malar på starten och det gör det, och jag har testat med startgas, inte ett liv den tänder inte till ett dugg! trots ett jädrans ös i batteriet! nån som har nån tanke?

mvh
Geronimo
Golf 3 CL-GL-94 Ort: Västerås
Tor 29 nov 2012 6:56 Svara med citat
Blev det bara så här helt plötsligt eller blev det så här efter att du bytte något? Kolla vakuum slangar, förgasarfoten.
jimmysvensson
Golf 3 1,8 Ort: Mönsterås
Tor 29 nov 2012 10:13 Svara med citat
Hej det var min kompis som skulle köra ner bilen hem till mig sen bara dog den på vägen! trodde det var bensintorrt först men det var det inte Sad ska kolla lite runt förgasaren! är hallgivaren eller tändspolen uteslutna? verkar som det är tänd relaterat då den inte tänder på startgas Confused gnistan är väldigt vit med..
Ankmat
Golf 4 1.8 -98 Ort: Trollhättan
Lör 08 dec 2012 21:48 Svara med citat
Kan du dra runt motorn för hand?

Oljanivå?