Crille-Boy
Touareg Ort: Örnsköldsvik |
| Fre 10 maj 2013 5:59 |
|
Har precis såld en X5 35D o tänkte hoppa på en konsumentleasing. Bilen är en 4motion 1,6 tdi med 105 hk. Hur är era erfarenheter kring just den här modellen? Är klar över det inte är en sportbil men det verkar vara ett trevligt o billig koncept. Använder i princip endast bilen till affären o stugan o barnen hänger inte med på semester o dylikt då dom är på väg ur kåken. Så är det här en bil man vill bli besviken över eller super nöjd med?
Crille
|
|
fastson
Donator 100
Golf 6 1.6 TDI BMT -13 Ort: Kalmar |
| Fre 10 maj 2013 14:36 |
|
Har denna motor i en Golf 6 och med DSG-växellåda, och bara vanlig framhjulsdrift.
Har även kört med en 1.4 TSI.
Upplever motorn som pigg och rask.
Inga problem att göra omkörningar om du ligger och cruisar i 100km/h, bilen accelererar snabbt så du kommer förbi.
Invändigt är den tyst både vid tomgång och vid körning. Riktigt behaglig att köra långt med.
Har aldrig testat 2.0:an så kan inte jämföra med den. Har heller aldrig kört med släp på denna bil, men det borde inte vara några problem.
|
|
ekf
Golf 7 GT 2.0 TDI 4M -13 Ort: Jönköping |
| Lör 11 maj 2013 17:38 |
|
Jag provkörde en tdi 105 med dsg innan jag bestämde mig för tdi 150 med 4motion. Det är en rätt så trevlig bil, men jag tyckte att den var lite seg vid motorvägsomkörningar, plus att jag har den beryktade "göteborgsbacken" på r40 i jönköping som en måttstock. Målet är att en bil jag har ska klara att accelerera om en bil i 90 uppför den på högsta växeln, och det klarade inte tdi 105:an.
Men har man inte riktigt de kraven så räcker den säkert långt! 4motion är jag riktigt nöjd med än så länge, även om jag bara hann med en månad med vinterväglag i år.
|
|
Crille-Boy
Touareg Ort: Örnsköldsvik |
| Lör 11 maj 2013 19:29 |
|
| Känner mig lite osäker, är just nu 3 veckor i USA o VW handlarn vill ha svar på måndag. Såg annonsen på deras hemsida och bilen ser ju bra ut. Har fått spec också och det är inget fel på bilen. Men det är just motorn som oroar mig lite. Och sen att jag måste bestämma mig på en osett bil som jag inte har provkört förut. Får avvakta och se om den fortfarande är kvar när jag kommer hem. Dom har några stycken på ingång som ska produceras vecka 27 med leverans vecka 32-33. Den här är en av dom.
|
|
Crille-Boy
Touareg Ort: Örnsköldsvik |
| Tor 27 jun 2013 5:43 |
|
| Det vart en Touareg istället. Riktig trevlig bil faktisk.
|
|
candyweiss
Donator 100
Tiguan II 2.0 tsi Ort: Svedala |
|
Crille-Boy
Touareg Ort: Örnsköldsvik |
|
Forumet för oss som älskar Volkswagen
|