Idag blev sportscombin till slut beställd. Har spanat in den länge, men inte förräns nu fanns backkameran tillgänglig igen som vi ville ha. Såhär blev bygget:
TSI 140 hk GT
Automat
Deep Black pärleffekt
Interiör titan black
Dragpaket
Pluspaket
Fjärrstyrd parkeringsvärmare
Fälgar 18" Marseille
Climatronic
Keyless access
Park assist 2.0
Utan emblem
16" vinterhjul på lättmetallfälg
3 års serviceprogram
Leverans nån gång i januari, så väntan blir olidlig. Och likaså ångesten över att ha köpt en helt ny bil.
Och säg nu inte att jag missat något oumbärligt!
Kul, gjorde just en beställning på samma modell och motor själv.
Ett par grejor petade jag i min som du inte gjorde i din (och tvärtom förstås). Tyckte exempelvis att ergo active-stolen var ett rätt prisvärt val. Förutom att man satt riktigt gott i den så hade den fin klädsel och, viktigast för mig, man kunde förlänga sittdynan några centimeter samt tilta framänden vilket jag tyckte gjorde mycket för komforten (är en bit över 1.80 lång).
Panoramatak för ljuset i kupén och Dynaudio för lite bättre kräm än originalstereon. Fast det kanske mest faller under kategorin 'onödigt men kul'
Du har ju några veckor på dig att lägga till/dra ifrån innan bilen låses på bandet:)
Panorama och dynaudio hade varit nice, men nånstans måste budget-gränsen dras
Så sant så sant, det är lätt att gå bärsärk i tillbehörslistan. Om man sitter en längre tid och bygger sin bil i konfiguratorn så vänjer man sig successivt vid slutpriset och det är lätt gjort att man ökar på med tillbehör för några tusenlappar då och då.