Forum - Golf 3 (92-99) - Svår startad bil

martin_xxx
Golf 3 1,8 Ort: Malung
Sön 05 okt 2014 19:53 Svara med citat
Hejsan jag har en golf 3 color concept 95a 1,8L
när jag har kört med bilen ett tag och sedan slår av bilen sedan när jag skall starta den igen så drar den runt men den startar inte, ger jag den full gas så hoppar den oftast igång men kan vara problem så man får vrida av och på tändnings låset några gånger till slut startar den.


Någon som vet vad felet kan vara ?

Tacksam för svar
martin_xxx
Golf 3 1,8 Ort: Malung
Fre 10 okt 2014 15:13 Svara med citat
Ingen som vet ?
etanol
Sharan VR6 4motion -04 Ort: Tierp
Mån 13 okt 2014 19:08 Svara med citat
Låter lite egendomligt fel detta, men det skulle kunna röra sig om en trasig backventil även om det känns lite långsökt i fallet.
Den verkar i alla fall inte få tillräckligt med soppa vid dessa tillfällen, pröva då den är trög att starta att någon då sitter i bilen medan en annan står vid motorn och sprayar startgas som då ersätter saknat bränsle.
Tänder den då genast till är det klart bränslerelaterat problem.
martin_xxx
Golf 3 1,8 Ort: Malung
Mån 13 okt 2014 21:45 Svara med citat
Okej men drar man av nyckeln å vrider på den igen så kan den starta direkt. annars brukar jag bara ge den lite gas så startar den oftast direkt. kan det vara tändplattan i tändningslåset som spökar ?