Danielzzon94
Golf 2 1,6 cl 1988 Ort: Sunne |
| Lör 27 dec 2014 11:26 |
|
Hej
Har letat på varenda sida/forum på internet nu efter gula hella strålkastare till golf 2. Så kallade franska strålkastare vet det var väldigt vanligt förr i Frankrike att bilar hade just gula strålkastare. Jag undrar om någon här på forumet vet vart man kan få tag i såna strålkastare? Det är ingen film eller något utan lykt glasen är färgade i gult.
Har letat över allt och bara hittat en gammal länk från 2012 på vwvortex.
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5545520-FS-Golf-MK2-Yellow-F rench-H4-Euro-Headlights-Yellow-Quad-Grill-Driving-Lights-Genuine-HELL A
Jag vet att det går att köpa tonfilm men farbror blå är inte så förtjust i det. Samt att dessa är ju lite unikt att ha och ce märkta.
Tacksam för svar
|
|
Grandell79
Golf 4 1.9 TDI Ort: Mjölby |
| Lör 27 dec 2014 11:32 |
|
| Gult ljus är ju ok fram, så varför inte polisen skulle gilla det vet jag inte.
|
|
FjonkeeN
Bora 1.6 -99 Ort: Gnosjö |
| Lör 27 dec 2014 13:10 |
|
Olagligt å tona lyktorna, men är lampan gul eller om lyktan är gul i original utförandet är de ok. Vw golf mk2 1.6 CL manuell "Stance project"
Vw golf mk2 1.6 CL automat "Static Stance"
|
|
etanol
Sharan VR6 4motion -04 Ort: Tierp |
|
Danielzzon94
Golf 2 1,6 cl 1988 Ort: Sunne |
| Lör 27 dec 2014 15:09 |
|
| Precis. Ja de verkar inte växa på träd precis. Har gula lampor i nu efter de stoppade mig med gul film på.
|
|
etanol
Sharan VR6 4motion -04 Ort: Tierp |
| Lör 27 dec 2014 15:20 |
|
Vet var själv fixerad på alvar i egna ungdomen av ljust gula ljus även fast man visste om att dessa gav sämre ljusutbud, men fränt var det i alla fall.
Ja då känner du personligen till detta med tonfilmen som inte gillas av ordningsmakten,,, men ska googla mer om dessa gula original glasen som dessutom är E-märkta,,
Men ska även rota mer om dessa gulkåp försedda lamporna jag vet finns några säljare av, men visst var det H4 du skulle ha i så fall?
Vet Mekonomen bland annat sålde tills för några år sedan,,,
Under jakten hittade jag dock klart illegala gröna kåpor hos http://www.hova.com/groena-kapor-till-h4-lampor/ men hör med dom om dom har gula sådana kvar.
Så här ser dessa ut som kompletta, med det visste du väl redan,,, https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQBrqKaiJH8oq_JBU Wm3tAVRE7HoDUpBbbmk0bR8uTMT6mn3ZJYNQ
|
|
Danielzzon94
Golf 2 1,6 cl 1988 Ort: Sunne |
| Lör 27 dec 2014 15:26 |
|
Låter bra.
Ja det är h4. Vet det finns mycket sånna lampor på ebay till billigt pris. Kvalliten är väl dock gamska ojämn.
|
|
etanol
Sharan VR6 4motion -04 Ort: Tierp |
| Lör 27 dec 2014 15:30 |
|
Ja jo kvalité åker väl som vanligt lite upp och ner, men gäller det dessa kåplampor är det bara att pilla över glaskåporna från den trasiga till en vanlig vit H4 av bra kvalité om man vill!
Fasen nu blev man lite sugen att åka gult igen,,, kan ju börja med hojen,,,
|
|
Fnatrik
Golf 2 16v GTi -89 Ort: Gnesta |
| Lör 27 dec 2014 16:01 |
|
Sbp släpper igenom gultonade strålkastare om alla är tonade, jag körde med rökfärgad toning på golfen i två år här utan problem med gula lampor.. de bör ju vara mer fel än gul toning kan jag tycka..
Gula varsel ljus på mk2 är helt rätt!
|
|
Danielzzon94
Golf 2 1,6 cl 1988 Ort: Sunne |
| Lör 27 dec 2014 16:23 |
|
Känns som detta med film beror på vilket humör kontrolanten är på. Men det står på de flesta sidor att de inte är godkännda för väg bruk.
Ja gula varsel ljus är inte fel. Har själv det monterat små rektangulära neranför stötisen fram. Men man vill ju gärna ha gult på strålkastarna också utan att slippa massa gnäll från länsman och company.
|
|
etanol
Sharan VR6 4motion -04 Ort: Tierp |
| Lör 27 dec 2014 16:35 |
|
Jo detta är ju som vanligt att det bedöms rätt olika mellan SBP och trafikpolisen, men vanligen brukar det bedömas lite hårdare av trafikpolis överlag.
Står annars till och med på samtliga dessa tonings förpackningar iaf dessa (utom den genomskinliga filmen) som säljs av Biltema att dessa inte godkänts av SBP.
Där det även med just dessa som flertalet råkat på en sur farbror blå,, men visst annars gällande annan form av toning är det med som vanligt dels hur kraftig toningen är och så som sagt till vilket humör besiktnings teknikern är på hur det bedöms är...
Visst gula varselljus är helsött på framför allt mk2:an som sagt...
Edit: Här surras det en del om gul toning med: http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=241200
Hittade en säljare av gul kåplampor: http://www.nettodelar.com/lampa-h4-gul-p-626-c-128.aspx
|
|