mawe
Golf 7 GTD Ort: Malmö |
| Fre 06 maj 2016 23:05 |
|
Udda rubrik, men jag bytte till sommardäck idag och tog mig extra tid att titta bakom stänkskärmarna. Döm om min förvåning när jag ser en halv sandlåda i det ena hjulhuset och ett drivhus i det andra hjulhuset. De påstår att vi har bördig jord i södra Skåne och det kan jag bara hålla med om numera
Framöver kommer jag att lägga 10-15 minuter på att rensa bakom stänkskydden vid hjulbyte sommar/vinter. Ett tips för er andra med Golf 4.
För övrigt borde man kanske få lägre fordonsskatt nu när min bil faktiskt bidrar till att minska koldioxiden med mina växter i hjulhuset!
|
|
Zeta007
Golf 4 Ort: Halmstad |
| Fre 06 maj 2016 23:18 |
|
Hahaha känner igen detta , men växterna va fan me nåt extra
|
|
r o l l e
Ingen VW Ort: Stockholm |
|
maxmsm
Golf 4 2,0 BI FUEL -03 Ort: Helsingborg |
| Lör 07 maj 2016 20:33 |
|
| r o l l e skrev: | | ska du rensa är tipset att även plocka bort innerskärmen, eller i alla fall 'vika' undan den och rensa bakom den. Ser ännu värre ut bakom skärmen... |
Är detta vanligt på Golf 4:an?
Jag har haft min i drygt 4 år och spolar rent hjulhusen med högtryck när jag tvättar och aldrig sett något liknande detta på min.
|
|
r o l l e
Ingen VW Ort: Stockholm |
| Lör 07 maj 2016 20:39 |
|
| maxmsm skrev: | Är detta vanligt på Golf 4:an?
Jag har haft min i drygt 4 år och spolar rent hjulhusen med högtryck när jag tvättar och aldrig sett något liknande detta på min. |
Att det växer grönsaker i bilens skrymslen är väl kanske inte helt vanligt, många bilägare rengör oftare... Men även med bra rengöring kanske i detta fallet var en för växtligheten bra kompromiss av jord, sand och även några frön och sedan kanske frånvaro av saltslask, avfettning etc.
Men hur mycket du än tvättar rent hjulhusen, hur får du bort det gegg som stänker och dammar upp bakom plastinnerskärmarna?
Och ja, det dammar upp på tex sommaren.
Är man lite rädd om bilen lossar man innerskärmarna (tex vid hjulbyte) i alla fall i ytterkant, viker ut de och spolar, gräver och rensar bakom. En bonus med denna manöver är att du väldigt tidigt blir varse om (NÄR) skärmkanten börjar rosta och då kan åtgärda ytrosten direkt på insidan istället för att upptäcka rostbubblor på utsidan av skärmkanten.
Du kan säkert köpa dig 5 år till innan rosten kommer till utsidan av skärmen
|
|
mawe
Golf 7 GTD Ort: Malmö |
| Lör 07 maj 2016 20:39 |
|
| Jag vill nog påstå att det är ett standardfel på Golf 3 & Golf 4. Har du kollat bakom innerskärmen? Man måste lyfta innerskärmen som jag har gjort på den nedersta bilden för att komma åt. Tyvärr tror jag inte att spola med högtryckstvätt i hjulhuset räcker för att få bort allt skit.
|
|
maxmsm
Golf 4 2,0 BI FUEL -03 Ort: Helsingborg |
| Sön 08 maj 2016 7:28 |
|
| mawe skrev: | | Jag vill nog påstå att det är ett standardfel på Golf 3 & Golf 4. Har du kollat bakom innerskärmen? Man måste lyfta innerskärmen som jag har gjort på den nedersta bilden för att komma åt. Tyvärr tror jag inte att spola med högtryckstvätt i hjulhuset räcker för att få bort allt skit. |
Nej, jag har inte kollat bakom innerskärmen då det har sett rent ut vid alla hjulbyten som jag gjort sedan jag köpte bilen men detta får kollas upp vid tillfälle.
|
|
KINGEN
Golf 4 Variant 2.0 Ort: Rättvik |
| Tor 16 jun 2016 15:35 |
|
Hade samma på min, eftersom jag hade valsade skärmar fram så låg inte innerskärmen mot kanten riktigt så det samlades lite skit bakom.
|
|
Petta
Golf 4 1,6 16v -02 Ort: Finspång |
| Tor 16 jun 2016 17:44 |
|
Skönaste med att köpt "bara en bil" är att har de rostat spacklar man lite Har ju kanon färg: Svart Biltemas båtfärg 2k så är saken biff I like how Petta is building the ultimate mk3 out of all the best bits that VW supplied for it!
|
|
rolly
Golf 4 1,6 16v (azd) Ort: Norrköping |
| Lör 02 jul 2016 12:22 |
|
Hej . har kollat min och jag hade fullt med fuktig jord . tänkte göra ordning det då det är lite ytrost under stänkskärmen .
stänkskärmen har tre skruv som jag fick bort smidigt . sen sitter det ett clips längst upp . har ingen lust att bryta sönder nåt . Är det någon som vill förklara hur jag får bort det ? ska clipset åt pilen som jag gjort på bilden ?
|
|
Petta
Golf 4 1,6 16v -02 Ort: Finspång |
| Lör 02 jul 2016 13:04 |
|
| rolly skrev: | Hej . har kollat min och jag hade fullt med fuktig jord . tänkte göra ordning det då det är lite ytrost under stänkskärmen .
stänkskärmen har tre skruv som jag fick bort smidigt . sen sitter det ett clips längst upp . har ingen lust att bryta sönder nåt . Är det någon som vill förklara hur jag får bort det ? ska clipset åt pilen som jag gjort på bilden ?
 |
I metallkroken, sätt in en mejsel å bryt. I like how Petta is building the ultimate mk3 out of all the best bits that VW supplied for it!
|
|
a128
Golf 6 CAXA /MQ200 Ort: Karlskrona |
| Lör 02 jul 2016 15:53 |
|
Efter renspolning och torkning, dränk in med Dinitrol ML, sedan på med ett tjockflytande rostskydd En VW går aldrig sönder, den upphör bara tillfälligt att fungera
|
|
SpendeX
Passat 6 CC 2.0 TSI Ort: Stockholm |
| Ons 13 jul 2016 7:46 |
|
| Hade samma grej på min golf! Brukar numera rensa bakom inneskärmen 2ggr pär år annars rostar det så jävligt där
|
|