__AleXx_
Moderator Donator 150
Golf MK2 / Bora MK4 Ort: Linköping |
|
mojoman
Golf 7 2,0TDI 4 motion Ort: Sigtuna |
| Fre 25 jan 2008 21:31 |
|
Ca 1,5 famn bred och 0,5 famn lång VW Golf MK7 2.0TDI 4 Motion 2018
|
|
__AleXx_
Moderator Donator 150
Golf MK2 / Bora MK4 Ort: Linköping |
|
Golf II 1.8
Ingen VW Ort: Sundsvall |
| Lör 26 jan 2008 5:28 |
|
Nu ska vi se ifall man kan minnas rätt då jag fick bygga en egen hatthylla med 16mm spånskiva, då det inte fanns nån. Kapade bort fästena, som var för originala hatthyllan, så att det skulle vara plant.
Längst in mot ryggstödet var det 100cm och 23cm ut från ryggstödet, så blev skivan bredare i 23cm till, så att den blev 105cm bred. Då har jag dock en nästan 3-4 cm glipa mellan skivan och bakluckan.
|
|
Asterlund
Ingen VW Ort: Kalix |
| Lör 26 jan 2008 7:38 |
|
| Golf II 1.8 skrev: | Nu ska vi se ifall man kan minnas rätt då jag fick bygga en egen hatthylla med 16mm spånskiva, då det inte fanns nån. Kapade bort fästena, som var för originala hatthyllan, så att det skulle vara plant.
Längst in mot ryggstödet var det 100cm och 23cm ut från ryggstödet, så blev skivan bredare i 23cm till, så att den blev 105cm bred. Då har jag dock en nästan 3-4 cm glipa mellan skivan och bakluckan. |
Jag hoppas att du satt fast hatthyllan på något säkert sätt sedan du kapat fästena, för om du inte har det, och sedan blir tvungen att stå på bromsen, så är det stot risk att hatthyllan blir din död. 16mm spånskiva är betydligt tyngre än orginal så den blir rena rama giljotinen vid en tvär inbromsning/krock.
- Asterlund Golfen är död.
Kör Audi ist.
|
|
__AleXx_
Moderator Donator 150
Golf MK2 / Bora MK4 Ort: Linköping |
|
Golf II 1.8
Ingen VW Ort: Sundsvall |
| Lör 26 jan 2008 21:33 |
|
| Skivan är fastskruvad med 3 skruvar på vardera sida i plasten som håller den uppe.
|
|