| |
Medin
Golf 2 CL 85 Ort: Borås |
| Tor 06 mar 2008 8:43 |
|
Hej!
Lite problem här, skall försöka beskriva det så bra som möjligt.
Har en Golf CL (55kw) som inte alltid vill vara med riktigt.
Det började förra veckan med att den vägrade starta, den tuggade bara på och ibland hördes det att den ville tända. Slutade med att den blev sur, jag blev sur och batteriet blev urladdat.
Igår så var jag på skroten och slet loss lite tändkablar från en annan MK2´a, köpte nya tändstift och satte i och den startade direkt, till och med utan startkablar trots väldigt lite kräm kvar i batteriet. När den väl startade så gick den fint (förutom felen jag skriver om lite längre ner)
Körde en sväng för att se till att batteriet laddade upp sig tillräckligt.
I morses så startade den på första försöket men jag var tyvärr lite seg med choken (längesedan jag körde choke så har inte vant mig ännu) så den stannade. Sedan var det hopplöst, fick en antydan till tändning men den ville ändå inte. Testade med startkablar och det gav ingen effekt mer än att den tuggade på lite bättre. Inget start dock, hörde även att den var påväg att tända men inte fullt ut.
Kan tillägga att det är det SÄMSTA förgasarvädret idag med mycket fukt i luften.
Dessa saker om bilen vet jag om ifall ni kan se något samband:
Tändstift nya och fina
Lite olja runt sista stifhålet från vänster (dvs. längst till höger, 4:e cyl?)
Tändkablar inte nya men verkar fräscha, går att renovera dom lite med elektronikspray osv som skall göras snarast.
Det lilla bränslefiltret som sitter vid förgasaren får lite bensin till sig som försvinner lika fort när man försöker starta, såg även att det droppade ett par droppar. Antar det inte är något ovanligt? Hur skall det se ut där? Skall filret fyllas eller vara fullt redan innan man ens tänker på att starta?
Tomgången är obefintlig, har inte kikat på det ännu, får "lura" den med att köra med lite choke ute om man kör stadstrafik, kör jag längre sträckor så är det bara att trycka in choken helt men behöver man stanna så får man dra ut den för tomgångens skull.
Går jämt och fint annars, även med lite choke utdragen. Misständer inget om choken är i rätt läge.
Varvtalet går upp ibland till gissningsvis 2000rpm, kan undgås genom att gasa till lite (inte alltid dock). Misstänker tjuvluft men frågan är om det har något samband med uppstart?
Så fort jag får igång bilen så blir det att åka ut till garaget och pilla istället, någon som har några idéer?
Tänkte gå över alla säkringar, kolla efter sprickor i vakumslangar, "renovera" tändkablarna, kolla tomgångsskruv och luft/bränsle-skruv och ställa dom rätt osv.
Har inte testat med startgas än.
Kom med tankar och idéer!
Mvh
Medin
|
|
klabbekodd
Golf 2 Ort: Örkelljunga |
| Tor 08 maj 2008 21:44 |
|
Byt fot, rengör, kolla jordning,byt vac-slangar , byt förgasare om inget hjälper
Det finns nya webrar att köpa hos MISAB. Dyra, men bra !
|
|
Forumet för oss som älskar Volkswagen
|
|