Forum - Offtopic - Hur fort brukar du köra?

graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm
Ons 16 jan 2008 11:25 Svara med citat
Har lunch och inget speciellt för mej så jag tänkte författa en tråd Wink
Den här gången handlar det om hur fort du vanligtvis brukar köra och hur fort du har kört Regular Smiley
Jag kan börja med att säga att jag ligger nästan konstant ~10 km/t för snabbt oavsett hastighetsbegränsning (30 km/t är 30 km/t punkt!) jag vet inte varför, men jag får väl skylla på att jag är ung och dum Rolling Eyes Det snabbaste jag har kört var först 170 med en audi A6 2.8 (shit va snabbt det gick Regular Smiley) fast nu är det ca 200 med golfen, sista gången jag tittade på mätaren var vid 190 och då accade den fortfarande (man ska hålla ögonen på vägen).

Låt höra era bekännelser nu Very Happy
Genuine
Caddy Typ 9U -00 Ort: Malmö
Ons 16 jan 2008 11:45 Svara med citat
30 håller jag konstant. 40/50 håller jag inne i stan. På landsbygden brukar jag ligga 10-20 över. På motorvägen aldrig fortare än 140, där går smärtgränsen.

VR6an gjorde någonstans runt 225 på 5500 varv i somras mellan Lund och Malmö. Var på dejt med en motorintresserad tjej som tyckte motorn lät "fränt". "Ska vi se hur fränt den kan låta?" frågade jag o tryckte i 4an och "gick hela vägen" så att säga. Regular Smiley
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm
Ons 16 jan 2008 12:09 Svara med citat
Hela vägen med bilen eller tjejen? Wink
EDIT: vart hittar man såna brudar?
golfabjorn
Golf 3 1.8i GT Special -93 Ort: Lund
Ons 16 jan 2008 12:12 Svara med citat
Www.fru.nu ? Smile

I teorin är det ingen skillnad mellan teori och praktik, men i praktiken är det det.
graul
VW Corrado Mk4,S3,b5,B5,b6 Ort: Stockholm
Ons 16 jan 2008 12:14 Svara med citat
Hahaha nja kanske inte riktigt vad jag hade tänkt mej Laughing
ivah
Golf 1 gti special -84 Ort: Gävle
Ons 16 jan 2008 12:23 Svara med citat
Hmm, vintertid åker jag inte alls speciellt fort. Normalt skulle jag säga, saktar ner på 30 sträckor och ligger väl 10-20 över annars. Mitt vinteråk är inte byggt för så höga farter Smile Jetta mk1 som har fått tagit en hel del stryk :O hehe

På sommaren däremot är jag lite busigare. När man har bil med skaplig väghållning är det kul att åka fort, och det gör jag också.
Håller mig i skinnet i stan och när det är mycket folk i farten. Så lätt att det händer något otrevligt.

Tyvärr brukar väl de blåvita komma och klaga med jämna mellanrum. Men hittils har dom bara gett mig tillsägelser. peppar peppar.

Köpte bilen i slutet av sommaren 2007 och det är också där jag har det värsta minnet.
En Golf gti special -84 kanske ska nämnas. Lite modifierad Smile

Jag och en kompis glider lite på stan en sen lördagkväll, klockan är väl 12 tiden kanske. Jag bestämmer mig för att åka och tanka men jag vill hämta ut lite pengar först. i utkanten på stan stämplar jag på allt vad som går in, igenom, och ut ur en rondell. Detta följt av pjäxan i pannrummet längs en 70 ? sträcka några hundra meter i anknytning till ett industriområde tills jag kommer fram till bankomaten, bälägen vid en ica butik. Svänger in sakta, går ur bilen och ser att bankomaten är stängd. Går tillbaka till bilen och sätter mig i för att åka vidare. När jag precis börjar åka ser min polare en polisbil med blåljus svänga in på parkeringen.
Jag förstår ju direkt att det här blir trubbel men jag trodde det handlade om något helt annat. Hade en del strul med ägarbytet på bilen när jag köpte den, så jag trodde det var därför dom var ute efter mig, men inte.

Det visar sig att polisen har sett mig redan i rondellen och följt efter mig på min "vansinnesfärd".

Polisen som komemr frma till mig är ganska arg skulle man kunna säga. hehe.

Han påstår att dom fick åka en bra bit över 140 för att komma ikapp mig, själv hade jag ingen koll på min hastighetsmätare men jag var ca 30 sek före dom fram iaf. Så lite fortare gick det nog ;D
Vet inte om dom bara var snälla eller om dom tappad mig ur sikte och helt enkelt inte hade underlag att ta kortet för mig. Men hade dom velat hade dom säkert gjort det endå.

Jag lovar polisen att jag ska ta det lite lugnt restan av kvällen sen ger dom sig iväg.
Gissa om jag åkte lugnt och fint sen Wink

Jaja, svävade väl ut lite där. Men jag åker iaf något fortare än vad som är tillåtet.
Ska mäta topphastigheten med GPS till sommaren men på mätaren gör den 210 efter lite pressande Smile
Genuine
Caddy Typ 9U -00 Ort: Malmö
Ons 16 jan 2008 12:28 Svara med citat
graul skrev:
Hela vägen med bilen eller tjejen? Wink
EDIT: vart hittar man såna brudar?
Bara med bilen den gången och GUD! jag vet inte, hon bara dök upp en dag och jag har letat liknande sen dess... Pray
picko
Donator 50 Golf 2 84 Förknasare Ort: Bräcke
Ons 16 jan 2008 13:00 Svara med citat
Jag kör gansa så lagligt. motorväg kan det ju hända att man gasar upp i 160 när man sitter o drömmer på något konstigt sätt blit liksom gasfoten tung efter ett tag Razz
Va för någon vecka sedan satt o slö åkte råkade väll komma upp i ca 70 på 50 väg vipps så dök det upp något blå vitt med fluserade gula saker på. Jag kolla till på mätare oj då tänkte jag den va 70+ låtsade som inget sedan efter några 100m ca 300m från min parkering så blinkar det bått va gör man. Jo jag svägnde in på närmsta parkering gick ur bilen och frådade om det va något dom ville mig spelade dum. Dom stog o kikade länge på bilen oskattad o fin.
Dom så åt mig o blåsa och att detta va en rutin undersökning sedan frågade dom o jag betalat in skatten jag svara ja så klart sedan skrev dom in i datan lite o jag fick åka hem tur man ska ha ibland.Smile

Men det snabbaste jag åkt är 270+ i tyskland. Sedan på bana betydligt snabbare

Men jag brukar vara laglig i körningen:)
Smurfen
Moderator Donator 50 Ingen VW Ort: Utomlands
Ons 16 jan 2008 15:30 Svara med citat
Normalt:+27km
Fortast+273km/h enligt gps

Jag är en sådan som man inte skall låta dottern umgås med. Kör till 97% minst 27km för fort. Har svårt att åka 30 på de sträckorna oxå mellan fartguppen.

Kört Nyköping Norrköping Nyköping på 45min med en zooask rikare från norrköping

Fortaste är då 273km/h med en S4
Fortaste med VW är övervarvningsskyddet på 5:an med min Corrado VR6. ca260 på mätaren

Varit av med kortet en gång dock var det för 3 vårdslösa handlingar under ett år

Åkt på fortkörningsböter en gång för 66km/h på 50väg

Har papper från polisen att när deras bil hade komit upp i 180 hade avståndet bara ökat mellan oss.

Fått 7200kr i böter (daxsböter) för korsande av spärrlinje.

haft körkort sedan våren 2000

Borde snart lugna ner sig lite men bilkörning är ju så skoj. Snart blir det MC

Inte aktiv längre.
ivah
Golf 1 gti special -84 Ort: Gävle
Ons 16 jan 2008 15:47 Svara med citat
Smurfen skrev:

Jag är en sådan som man inte skall låta dottern umgås med.


Haha, helt rätt ! Very Happy
norpanG60
VW Jetta 88 Ort: Eslöv
Ons 16 jan 2008 18:48 Svara med citat
De går inte så fort med en skoda 1,9d... när man inte kan köra så fort så trycker man ju till lite extra när man kommer in i g60 och då brukar ja få en sånn jävla kick så ja inte kan hålla igen någon stans... de bästa som finns är när man kommer in i golfen efter vinteruppehållet då slår hjärtat i 190 och då är de fullt hela tiden!!!

En stor kuk är en klen tröst i ett fattigt hem...
palovaara
Golf 2 låg Ort: Sandviken
Ons 16 jan 2008 20:17 Svara med citat
30 på 30
60-70 på 50
90-100 på 70
100-110 på 90
100-150 på 110
det beror också på hur vägarna ser ut..

180 med golfen. 280 enligt mätarn på en s6 440hk, och något lika med en evo 7a.

dom 2 första veckorna jag hade lappen blev jag stoppad 7 gånger..
körde 140 på 50 väg, då sa dom bara att jag skulle ta de lungt.
110 på 90väg när dom sköt med laser, inget då heller..
men körde med dimljus på en kväll, pang där blev det 500:-
de är den enda bot jag fått.. Dancing

teamduja.se


Senast ändrad Tor 17 jan 2008 5:31, ändrad totalt 1 gång
Wtec
VW Corrado Vr6 Ort: Stockholm
Ons 16 jan 2008 20:50 Svara med citat
Farlig tråd det här, jag är grymmt dålig på hastigheter...

Såjag svara helt enkelt FÖR FORT....
$nuff3Gull
Donator 25 Golf 2 -88, Mk1 rally -80 Ort: Uppsala
Ons 16 jan 2008 21:00 Svara med citat
Man håller ju stumt hela tiden Wink inte fört att det är så fort med en nästan orginal Yamaha DT men ändå Very Happy

Alltså nått i den här stilen Rolling Eyes Laughing
60 på 30
60 på 50
60 på 70
60 på 90
60 på 110

Kommer nog inte köra som en tok när man har lapp, bara onödigt. Man kan ju köra bana med mk1:an när den är klar ist Thumbs up
phules
Donator 25 Ingen VW Ort: Uppsala
Ons 16 jan 2008 23:11 Svara med citat
Som det står <---- jättesnabbt!
nejdå jag kör lugnt och fint, kanske lite snabbare för att spara tid men ändå med respekt och omtanke. och såklart för att inte bli av med lappen.

rekord? höll på att skita ner mej, och passagerare Wink
Annika
Donator 50 Ingen VW Ort: Örnsköldsvik
Ons 16 jan 2008 23:14 Svara med citat
Oj oj...jag är helt värdelös på att hålla hastigheter:
brukar försöka hålla 30 där det är 30, dock inte förbi vägarbeten på nattetid.
Men annars
70-79 på 50
90-99 på 70
115-119 på 90
och runt 140 på 110
farligt farligt men än så länge ingen böter eller nånting...dock varit väääldigt nära massa gånger.
Dannemannen
Golf 2 Golf 2 GTI 16v Ort: Norrköping
Tor 17 jan 2008 14:58 Svara med citat
Okej låter som om ni håller er i skinnet ......
Jag säger bara en sak.... 15/12-07 rök kortet så det stog härliga till..

Åkte på hamnbron (50km/h).... kom till ett rödlyse...då kom det en minicopper och drog förbi.... Jaha sen var det kört. I med 1an och tryckte på lite lagom.. sen i med 2an och ner med pedalen.. släpte av vid [6500.varv = 100 km/h] och jaaa minicoppern fick smaka avgaser Regular Smiley Men det gilla inte farbror blå som stod bakom ett träd med sin lasermanik.... Shame on you . Kände hur jag vart lite kissnödig eftersom jag viste vad jag hade gjort Embarassed... tanken slog mig att jag skulle gasa vidare men det gjorde jag inte.... bromsa in i rondelen som om inget hade hänt Very Happy titta i spegeln och där blinkade det som ett tivoli och sirenerna tjött lagom.. Whistle
Aja där rök kortet i 3månader och en fin böter på 4000:-
Har alltid sagt att det inte händer mig men det gjorde det. Och jag kommer ta det lite lugnare i fortsättningen Laughing
Hägglund
Donator 25 Golf 5 2006 Ort: Örnsköldsvik
Tor 17 jan 2008 15:17 Svara med citat
Fortast jag har kört är 202km/h med en Audi A4a Avant S-line

30 när det är 30

När det gäller 50 så är det olika.
För att visa vägar som är lite större som är 50 på
är inte så lätt att hålla den hastigheten. Men annars
så försöker man passar den hastigeten också.

Kanske runt 80, på 70 väg.

Runt 120 på 110.

Det håller jag på dagtid, på kväll/natt kan de
gå lite fortare hehe ;D

Bild
mellowd
Golf 2 gti 16v -87
Tor 17 jan 2008 17:43 Svara med citat
30 och 50 respekterar jag.
70 90 110, för fort

mk2 vr6
tobbe80
Golf 2 1,8 GL -92 Ort: Lindesberg
Tor 17 jan 2008 20:55 Svara med citat
Varit av med körkortet 2 ggr inom halvår så kör med förstånd nu mera, man lär sig av sina misstag. 30-50 sträckor håller jag alltid lagligt och även 70 även om det "kan" går lite fortare i bland, 90 sträcka bruka ja ligga ca 95.. som sagt acceptera hastigheterna, det räddar liv pojkar Razz fortaste jag kört va 40an mot göteborg (110väg) testade polarns ferrarri 550 maranello han hade ett tag, toppade iafall 300 knyck, även lamboghini gallardo som han hade nå månad hans de me en provkörning i Smile 310km/h, stolparna flyter ut längs diket haha

.....privat liv.....
Berglund
Moderator Donator 50 Golf 1 ,MK3 VR6, Cab MK1 Ort: Stockholm
Tor 17 jan 2008 21:40 Svara med citat
$nuff3Gull skrev:
Man håller ju stumt hela tiden Wink inte fört att det är så fort med en nästan orginal Yamaha DT men ändå Very Happy

Alltså nått i den här stilen Rolling Eyes Laughing
60 på 30
60 på 50
60 på 70
60 på 90
60 på 110

Kommer nog inte köra som en tok när man har lapp, bara onödigt. Man kan ju köra bana med mk1:an när den är klar ist Thumbs up


haha jag säger som snuffe. fast min moppe gick oftast i minst 70 även på parkvägar men det gillade inte polisen. jag säger bara tur att jag inte hade plåten på. Och efter det byggde jag en pryl så jag kunde fälla upp plåten

Jag var ut och åkte moppe men den polare och han skjusade en tjej utan hjälm vilket jag tycker är dumt. Men men vi fick en snut i sikte och det dröjde inte långt tills han kom upp bakom. Först viste jag inte om jag skulle trycka på knappen eller dra. (har en knapp som stryper varvtalet) men polaren drog och då kan inte jag stå kvar så jag åkte efter och givetvis polisen oxå. Polarens moppe gick lite långsamare än min så jag slappa ha snuten i röven. Jag kände till området för jag bode där då så jag fick tänka till var jag skulle åka och tillslut kom jag fram till några bommar så jag brände igemon och sen hade jag 10 min hem så jag ställde in moppen. Men fick höra att polarens mamma hade blivit upp ringd av närpolisen 5 min efter det här hände då hade dom tagit hans regnr och sökt på det lätt som en plätt men jag klarade mig. ung och dum

Bild
Da Bear
Ingen VW Ort: Eslöv
Tis 29 jan 2008 21:32 Svara med citat
30 väg kör jag alltid 30, extra noga är jag förbi skolor då man aldrig vet om ungarna kan få för sig att hoppa fram bakom en buske eller nått.
50 väg 50-60
70 väg 70-100 beroende på väglag och "snut-risk-faktor"
90 väg 90-110
110 väg 110 - 140 beroende på humör.
j00k3
Donator 25 Golf 3 1,8i Color Concept Ort: Lindesberg
Lör 17 maj 2008 10:33 Svara med citat
Jag kan erkänna att det går "förfort" helt enkelt. men vafan. Speed is life:D

30->30
50->50-90
70->70-120
90->90-160
110-> Plattan i mattan

Man får ingen andra chans att ge ett första intryck...
macke15
VW Jetta 1.8 -91 Ort: Motala
Lör 17 maj 2008 11:41 Svara med citat
Det är alltid två skyltar på vägen ska man inte addera dom med varandra Angel
Smurfen
Moderator Donator 50 Ingen VW Ort: Utomlands
Lör 17 maj 2008 12:31 Svara med citat
Fick min andra fortåkardeplom för en vecka sedan. 109 på 90väg. Så 2400:- fattigare. Fast det var ju 6 år sedan förra så slår man ut det blir det under en kr per dag så billigare än att ha tidningen.

Inte aktiv längre.
Aleks
Ingen VW Ort: Stockholm
Lör 17 maj 2008 12:33 Svara med citat
30 ska man respektera men händer att man gasar på lite mer när det är möjligt och säkert.. Whistle

Snabbast jag kört var med en '08 Audi A6 2,8 Avant quattro - 160 km/h.
S-mode måste ju testas... Angel
abris
Golf 2 GTI 16v -86 Ort: Gävle
Lör 17 maj 2008 17:58 Svara med citat
Har kört 260 med en audi s4 bi turbo, 200 med golfen har man väll kört

VW GOLF GTI 16V
Handy_man
Golf 2 1,8 Ort: Uddevalla
Lör 17 maj 2008 19:42 Svara med citat
230 km/h med mammas S80 samma dag som jag fick mitt körkort, med bruksbilen så har jag bara kört i 210km/h, men oftast så brukar jag hålla mig med 10-20 km/h över den satta hastigheten..

Lack?? vart då??
j00k3
Donator 25 Golf 3 1,8i Color Concept Ort: Lindesberg
Sön 18 maj 2008 13:14 Svara med citat
macke15 skrev:
Det är alltid två skyltar på vägen ska man inte addera dom med varandra Angel
Det har jag också för mig man skulle Dancing