Forum - Golf 2 (83-91) - Tempmätare

Lingonbas
Golf 2 CL1.8 -91 Ort: Lindesberg
Tis 13 maj 2008 8:24 Svara med citat
Hej alla!
Har precis blivit med Golf (CL 1.8 -91) och hittade då detta eminenta forum Applause
Det är som så att min tempmätare visar noll och intet och min korta fråga blir därför vilken givare som styr själva mätaren (för att kunna reda ut om givaren eller mätaren är paj). Det känns lite smånervöst att köra helt utan mätare. Tack på förhand Very Happy
Lingonbas
Golf 2 CL1.8 -91 Ort: Lindesberg
Sön 18 maj 2008 20:13 Svara med citat
Ingen som har en aning? Grattis till alla som alltid har haft hela tempmätare Wink
Gullideckel
Donator 50 Golf 5 GTI -06 Ort: Stockholm
Sön 18 maj 2008 20:22 Svara med citat
Vet du din motorkod(går att hitta på www.mekonomen.se om du skriver in reg. nr).

På min bil 2H motor är tempgivaren svart och sitter på den övre kylarslangen...men kan ju vara fel i instrumenthuset också..
Lingonbas
Golf 2 CL1.8 -91 Ort: Lindesberg
Sön 18 maj 2008 21:00 Svara med citat
Motorkod enligt mekonomen: GX/RP. Det sitter ju ett gäng givare på övre kylarslangen - två på ovansidan och en på undersidan. Dessutom sitter det en givare på sidan av blocket (entrådig), så det är ju några att välja på. Generellt brukar det väl vara så att om man jordar tempmätaren ska den slå i botten, eller? Jag har gjort denna manöver med alla givare jag hittat, utan att mätaren rört sig ur fläcken. Det borde väl tala för att själva mätaren har packat ihop? Går den isåfall att byta?
picko
Donator 50 Golf 2 84 Förknasare Ort: Bräcke
Mån 19 maj 2008 14:58 Svara med citat
Den bruna är till till tempgivaren den blå till kallstart.
Lingonbas
Golf 2 CL1.8 -91 Ort: Lindesberg
Mån 19 maj 2008 21:14 Svara med citat
Brun har jag ingen. Det sitter en blå och en röd kontakt på ovansidan av kylarslangen och en svart på undersidan. Är det då den röda som skulle vara brun? Jag lutar nog trots allt åt att mätaren är trasig, ska ta mig för att sticka in skallen under och bakom och försöka rota runt lite. Om mätaren ska bytas - gör man det utan att plocka bort hela instrumenthuset (bakifrån)eller får man skruva bort allt?
picko
Donator 50 Golf 2 84 Förknasare Ort: Bräcke
Tis 20 maj 2008 13:20 Svara med citat
Röda är det nog då ja. Det dy kan göra om det är mätaren som är trasig är ju att köpa en billig på biltema och koppla in den kan du ju sätta vart som.
Lingonbas
Golf 2 CL1.8 -91 Ort: Lindesberg
Lör 24 maj 2008 15:14 Svara med citat
Blä, stack in skallen för att titta bakom instrumenteringen. Det var inget roligt Sad . Går det alls att komma åt tempmätaren den vägen eller måste man bort med hela instrumenthuset? Någon som har gjort denna manöver eller har koll på var alla skruvar sitter och kan komma med vettiga tips? Annars får det väl bli en separat mätare.... Think