Men är det bromsskiva eller trumma jag har på min bil? Antar att det är en trumma? Kommer jag fixa det här själv? Kommer jag behöver byta något mer än bara hjullagrena måntro?
Välkommen hit Oskar.
Med tanke på skicket på bromstrumman så är det nog evigheter sen nånn har gjort nått med dom.
Jag skulle gissa på att det är en kombination utav totalt nedslitna bromsbelägg och all rost på trumman som gör att det låter som det gör.
Och tyvärr så måste man isär med grejorna för att kunna se va det är som är slitet.
”Om det inte var menat att man ska äta djur, varför är de då gjorda av mat?” -Homer Simpson
Kåpan i mitten kan du bända/knacka lite lätt runt om med en stor skruvmejsel så att den lossnar (är inte gängad, bara dit tryckt)
Där under så sitter muttern så att man kan börja demontera.
Om det nu skulle va en sliten bromstrumma med stor kant på insidan så kan det va jäkligt bökigt att få av den då kanten hakar i beläggen.
Om du behöver en ny trumma beror på hur sliten den är på insidan och hur ytan där beläggen går emot ser ut.
Knacka/slipa av all löst rost på bromstrummorna om dom ska användas igen, håller längre om du målar upp dom med hammarlack på utsidan och det är även bra om bromsskölden får samma omgång.
”Om det inte var menat att man ska äta djur, varför är de då gjorda av mat?” -Homer Simpson
Jepp,den bör funka fint.
du behöver inte några special verktyg mer än hylsnycklar och dom vanliga man använder.
lägg gärna ut bild på hur det ser ut innuti trumman sen.
Sen ett tips är att bilderna laddar du upp i ditt galleri högst uppe till vänster på huvudsidan,sen kopierar du koden under bilden och klistrar in den när du skriver sen. det är tyvärr en 10mb gräns om man laddar upp bilderna direkt, men laddar man upp dom först i galleriet så är det ingen sånn gräns.
”Om det inte var menat att man ska äta djur, varför är de då gjorda av mat?” -Homer Simpson
Bak kan man byta lager själv bara man har nått don att knacka ur den försiktigt ur trumman, kom inte ihåg hur det va med den innre lagerbanan.
Däremot hjullagret fram måste man pressa ur, gjorde det förra veckan och då fick jag lov att lossa rubbet fram.
”Om det inte var menat att man ska äta djur, varför är de då gjorda av mat?” -Homer Simpson
Okej! Är det detta som gör att bilen gnisslar baktill när man kör (inte alltid, men oftast) tror du?
Vad kan jag behöva för "don" att knacka ur hjullagret med? Vet inte riktigt vad det kan vara för något! Nybörjare som sagt Fast jag är ganska händig...
Ta ett don och en hammare så knackar du lätt ut det gamla lagret.
när du ska i med det nya kan du ta en hylsa med rätt storlen (32mm eller nått sånt) och använda som don, eller vad man ska säga.
Hylsan bör iaf precis passa i centrumet
Med ett don så mena jag en spikdrivare eller en järnpinne med skarp kant. När man har tagit lös trumman så ser man en liten kant på lagret som man knackar på runt, runt tills lagret lossnar.
Men det jag tycker du ska göra först är att:
1. Hissa upp bilen och vicka på bakdäcket för att se om du har nått glapp (sida till sida emot dig)
2. ta sen lös trumman
3. inspektera beläggen, är dom slitna ner till nitarna eller nära på så ta bort dom då och köp nya (värt att ta nått kort innan så man vet hur det ska sitta om det är första gången man skruvar)
5. Om lagren ska bytas så är det först efter att beläggen är borta som du kommer åt det innre lagret (glöm inte att fetta in dom)
6. Gör rent trumman om den har fin och slät belägg yta, annars köp en ny
7. Gör rent bromsskölden (baksidan där beläggen är fastsatt)
8. Måla upp trumma och bromssköld med hammarlack
9. Montera beläggen (införskaffa helst en hjulcylinder, den som trycker isär beläggen då man ändå är där och bökar, glöm ej då att lufta bromsarna när allt är klart om den byts)
10. Montera dit den uppfräschade trumman eller den nya.
Har försökt få med allt, kan ha missat nått men det är bara att fråga.
Nu kan du om du vill bara borsta och knacka rent rosten,sen montera belägg m.m.
Men om du ska ha snygga fälgar och göra bilprovningen glad så är det fint att få det riktigt fräscht.
Kör så det ryker
”Om det inte var menat att man ska äta djur, varför är de då gjorda av mat?” -Homer Simpson
OKEJ! Risk för misslyckande nu Men jag tror jag är på rätt väg!
Jag har:
1. Skruvat av däcket.
2. Fått bort kåpan.
3. Tagit bort den där "spindel"-grejen(?). Metall-klips som sitter genom muttern typ.
4. Tagit bort det som "skyddar" muttern.
5. Skruvat av muttern.
6. Fått ut hjullagret.
7. Men inte fått ut trumman. Den vill inte åka av.
Det är nog broms backarna som ligger an.
prova att pilla med en mejsel på en sprint med fjäder (svårt att förklara) igenom hålen på trumman om du kommer åt.
annars är nog det bara att ta i som gäller.
var noga med sedna när du skall återmontera hjullagret så du inte drar åt för hårt på muttern.
om du drar för hårt så kan hjullagret gå åt pipan.
lycka till
Åfan! Okej... den där sprinten med fjädern är jävligt svår att se i så fall för där inne i hålet är det bara en jävla massa gegga (olja och sånt)... vet inte hur jag ska kunna hitta fjädern i den röran utan att pajja något annat?
Om du tittar in genom ett bulthål igenom trumman typ kl 11 så skall du se en fjäder och längst upp där fjädern sitter skall du ta en skruvmejsel eller något å pilla upp den med det är "automat" spänningen till handbromsen då släpper man på backarna så att trumman går lättare att ta av En ficklampa kan underlätta att se därinne
Problemet är att där inne är det så jävla geggigt av olja och sån där smörjning. Så jag ser inget där.. men jag ska försöka
Vad är det föresten för smörj-klet som allt är insmort med? Funderar på att köpa nytt sånt... göra rent och smörja in på nytt sen. Vad heter produkten?
Ha ha ingen far för min del
Jo det är ju yttre hjullagret du håller i en stund. Och är det de du skall smörja in så skall du ju ha hjullagerfett det är tjockt å kladdigt men skall du lea upp bromsarna sen så skall du ha kopparpasta