Forum - Golf 3 (92-99) - Hur montera länkarmslagring?

Krille
Golf 3 CL 1.8 Ort: Solna
Fre 30 mar 2007 18:43 Svara med citat
Hej.

Ska just montera in nya länkarmslagringar i framvagnens länkarmar. Självklart glömde jag att kolla hur de gamla var monterade. I vilken riktning ska de monteras? De är tjockare i åt ena hållet, lite svårt att förklara men de som vet hajar nog vad jag menar. Tror själv att de ska monteras med den tjockare delen i längdsriktning med den främre länkarmsbussningen men är inte säker... Nån som vet?
aztech
Golf 6 TSI 1.4 Varian Ort: Stenungsund
Fre 30 mar 2007 18:45 Svara med citat
Jag bytte ganska nyligen samltliga lagringar till länkarmarna fram och jag vill då minnas att det inte var någon som helst skillnad beroende på vilket håll man trycker dit dem.
// andreas
fremar
VW Passat 1.8T -01 Ort: Årjäng
Fre 12 sep 2008 23:17 Svara med citat
Lyfter en gammal tråd lite, hur gör man för att byta dessa bussningar? Bytte precis Stötdämpare och fjädrar fram och ska göra hjulinställning på onsdag. Dock så såg jag att den bakre gummibussningen på ena länkarmen hade åkt ur hålet på ena sidan så länkarmen hålls inte uppe av den. Antar att jag bör byta den bussningen innan jag gör hjulinställningen och undrar alltså hur man gör det?
polomannen
Moderator Donator 25 Golf 3 VR6 ZR POLO RTS Ort: Stockholm
Fre 12 sep 2008 23:47 Svara med citat
Det är väll köart du måste byta den innan inställningen.

Lossa länkarmen och lägg den i press och pressa ur lagret och pressa in den nya.

http://www.racimax.com/
VW/WIR LIBEN DAS AUTOS
VW/Audi tekniker på heltid.
fremar
VW Passat 1.8T -01 Ort: Årjäng
Fre 12 sep 2008 23:54 Svara med citat
Oki får nog ta och boka om tiden för hjulinställning då. Har inte tillgång till nån press heller så det får bli två nya länkarmar från biltema istället tror jag.
fremar
VW Passat 1.8T -01 Ort: Årjäng
Tis 23 sep 2008 13:08 Svara med citat
Tog och köpte nya länkarmar kompletta med spindelleder å bytte dem innan hjulinställningen så nu ska det väl hålla en stund.
LANSEN
Golf 3 1.8l GL Ort: Täby
Ons 24 sep 2008 22:18 Svara med citat
Sweet!! Very Happy
var det stor prisskillnad mellan hela skiten och bara lagret??
fremar
VW Passat 1.8T -01 Ort: Årjäng
Tor 25 sep 2008 15:32 Svara med citat
Hela länkarmen med spindelled kostade 399:- på biltema. Den stora bussningen kostade 125kr plus 77kr för den mindre och 14kr för nån monteringshylsa som man behövde hos mekonomen. Alltså 216kr å en spindelled till det från biltema hade ju gått på 99kr till då.
LANSEN
Golf 3 1.8l GL Ort: Täby
Tor 25 sep 2008 23:42 Svara med citat
Jäkligt nice med ny länkarm, lätt värt det.
såg att dli-teknik hade jävligt feta bussningar om man e ute efter en styv framvagn, lite dyrare dock Cool