Forum - Din Volkswagen - Anton's Golf II'a 1992

M.Anton
VW Passat 2,0 TFSI Ort: Borås
Tis 13 jan 2009 22:46 Svara med citat
Då ska vi se....................köpte mig en VR6 -93'a för ett tag sedan som jag parkerade för att sen inte hinna med att fixa den då massa annat skit kom i vägen, ett kök bland annat.

Hade den på annons i förhoppning om att det var någon som ville byta bil med mig, jag ville då ha en körklar bil, inte så stor roll vad det var, dock ingen volvo tack.

Så nu har jag bytt bort 93'an mot en Golf 1,8i CL 1992.
Ska ta lite mer och bättre bilder på den men kan säga att den är tokfräsch, kunde sätta en årslön på att den var nylackad, men det har visat sig att den inte alls var detta Smile
Nyskattad och nybesiktad och en komplett servicebok, kan inte bli bättre.

Planer på bilen då?

[ ] Fälgar av nåt slag, lutar åt 16" och lite tyskstuk.
[ ] GTI-grill eller Emblemlös grill.
[ ] Ljud
[ ] Huvspoiler (Vet fasen inte vad det heter: * EN SÅN HÄR *
[ ] Sänkning
[ ] Nåt fint på insidan, blå inredning är inte fint.
[ ] Annan ratt

....sen vet i katten, har dålig koll på golf Embarassed
goffen.jpg
P.Hagel
Golf 1 GTI-83 Ort: Växjö
Ons 14 jan 2009 17:30 Svara med citat
Behöver du delar och tips ,har jag massor.

ÅkerVolvo XC60 -15,Volvo C70 Cab-04,Golf 1,6 Var.-00,Golf 1.8 GT-95,Golf GTi-83,Octavia RS-02
tobbe80
Golf 2 1,8 GL -92 Ort: Lindesberg
Ons 14 jan 2009 21:33 Svara med citat
Va faaann micke !! blir du me mk2 utan säga till mig Razz själv fått mig en snor fräsch 2a på halsen, visst är dom helt underbara hehe..

.....privat liv.....
M.Anton
VW Passat 2,0 TFSI Ort: Borås
Ons 14 jan 2009 22:54 Svara med citat
P.Hagel skrev:
Behöver du delar och tips ,har jag massor.


Mja, du ser ju listan, det jag tänkte börja med är väl emblemlös grill och den där ögonlocks/huvtjosan Smile

tobbe80 skrev:
Va faaann micke !! blir du me mk2 utan säga till mig Razz själv fått mig en snor fräsch 2a på halsen, visst är dom helt underbara hehe..


Jepp, vi får ta en kaffe eller nåt och spana lite så får du lära mig lite Smile komma med tips i massor.