Jag har problem med oljelampan som blinkar och "tjuter" nästan oavbrutet, utom vid start. Det finns olja och den läcker ingenstans. Mycket enerverande ljud......Vad göra? Snälla hjälp!!! Orkar inte lyssna på oljudet. I övrigt är den nybesiktigad - lastkännande ventil åtgärdad. Det var allt Mycket nöjd med den!
Jag har beställt tid för felsökning. Kolla pump och givare. Tack för tipset tobbe80. Hoppas på glapp för det låter inget konstigt och motorn blir inte varmare än vanligt.
Min började tjuta och lysa efter att jag fixat lastkännande ventilen...samband? Nä, det låter långsökt. Men som sagt, ska lämna in på torsdag för felsökning.
Idag gjorde verkstaden en felsökning på oljetryck och givare. Inget fel, nästan för bra tryck istället
Båda givarna är nu bortkopplade men lampan blinkar fortfarande och den tjuter... Kan man koppla ur summern eller vad den nu heter så åtminstone oljudet upphör??????? Blir galen. Men är nöjd att jag slapp köpa ny pump i alla fall.
Kan ju vara samma problem som uppstår på golf ettorna oxå. Då blir det fel på instrumentet så att strömmen går bakvägen och får oljesummern att tjuta.
Kan ju vara ide att få tag på ett beggat instrument och prova om ni inte får bukt på ljudet.